Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Нещодавно активісти однієї з громадських організацій зірвали судове засідання через відмову судді залучити до захисту обвинуваченого особу без відповідних документів.
На початку підготовчого судового засідання жителька Хмельницької області Людмила Л. заявила клопотання залучити її до участі у кримінальному провадженні за обвинуваченням В. в ухиленні від призову за мобілізацією (ст. 336 КК України). На вимогу суду Людмила Л. не надалі жодних документів на підтвердження повноважень захисника.
Коментуючи цю подію, прес-служба апеляційного суду Тернопільської області роз’яснює, що, відповідно до статтею 45 КПК України, захисником є адвокат, який здійснює захист обвинуваченого. Захисником не може бути адвокат, відомості про якого не внесено до Єдиного реєстру адвокатів України, або щодо якого містяться відомості про зупинення або припинення права на зайняття адвокатської діяльності.
Порушення прав обвинуваченого на захист вважається істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону, що призводить до скасування судового рішення, а тому суд неухильно дотримується вимог закону, що регламентує права обвинуваченого в суді.
Відповідно до вимог ст. 48 КПК України, захисник може у будь-який момент бути залучений обвинуваченим або за їх згодою іншими особами до участі у кримінальному провадженні.
У випадках, передбачених законом, у тому числі, коли обвинувачений заявив клопотання про залучення захисника, але за відсутністю коштів чи з інших причин не може його залучити самостійно судом залучається захисник для здійснення захисту за призначенням.
Такі послуги надає Тернопільський обласний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Відповідно до ст. 50 КПК, повноваження захисника на участь у кримінальному провадженні підтверджуються:
1) свідоцтвом про право на зайняття адвокатською діяльністю;
2) ордером, договором із захисником або дорученням органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
Залучення до участі у кримінальному провадженні інших осіб, крім професійних адвокатів, не допускається.